Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/phugm.pl/includes/menu.inc).

Wszystko co musisz wiedzieć o rozproszonym przetwarzaniu danych

Ostatnio dodane:

Od jakiegoś czasu trwają prace mające na celu zaprojektowanie prototypowego komputera kwantowego. Ma być on tańszy od do tej pory wykorzystywanych superkomputerów, a przez jego ogromną moc obliczeniową będzie on niezastąpiony w kryptografii i przetwarzaniu informacji.

Komputer all-in-one Wind AE2220
Author: 4Press.pl
Source: 4Press.pl
Dotychczas do tego rodzaju operacji wykorzystywano bardzo kosztowne superkomputery, technologia narzuca jednak swego rodzaju ograniczenia na takie urządzenia. Zaawansowane obliczenia cały czas zabierają superkomputerom wiele lat. Ostatnio stworzono niezwykły sposób przetwarzania danych – przetwarzanie rozproszone. Obliczenie jest w takiej sytuacji podzielone między biorące udział w projekcie komputery, a całość informacji jest zbierana w tzw. chmurze.

Naukowe wykorzystanie chmury

Daje to opcję zrzeszania w sieci superkomputerów, czy nawet ogromną liczbę tradycyjnych, domowych komputerów. Osobom uczestniczącym w projektach badawczych zostają rozesłane komplety danych, które ich komputery opracowują, następnie opracowane dane są przekazywane na inny serwer, gdzie są łączone. Uniwersytety i stowarzyszenia akademickie zachęcają do współdzielenia mocy obliczeniowej komputera w projektach badawczych.

Time sheet
Author: OTA Photos
Source: http://www.flickr.com
Oprogramowanie sterujące całym przedsięwzięciem jest do pobrania darmowo w sieci, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „cloud computing”, żeby znaleźć kompletne instrukcje. Aktualnie działające przedsięwzięcia dotyczą głównie kwestii z zakresu chemii, fizyki, matematyki i astronomii. Uczestnik za wzięcie udziału w projekcie otrzymuje wirtualne punkty i jest co jakiś czas zawiadamiany o postępie projektu badawczego.



Komercyjne wykorzystanie chmury

Firmy funkcjonujące w branży IT bardzo szybko znalazły komercyjne zastosowanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania profesjonalnego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednokrotną opłatą rzędu kilku tysięcy złotych. Dotyczy to w dużej mierze oprogramowania graficznego i edytorskiego. Zamiast tego stworzono usługę abonamentową, która polega na używaniu oprogramowania będącego się w wirtualnej chmurze, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Jest to pomysł, który umożliwia zapobieganie piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem oprogramowania jest bowiem opłacalny finansowo dla obu stron korzystających z tego rozwiązania.