Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/phugm.pl/includes/menu.inc).

Poznaj sprężyny lepiej

Ostatnio dodane:

Sprężyny
Source: http://www.vanel.com
Czy zauważyliście, iż sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Trzeba tylko rozejrzeć się wokół siebie, aby wymienić choćby kilka rzeczy, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Świetnym przykładem będzie chociażby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest malutka, ale niezwykle ważna.

A sofa? To pewne, że, wielu z nas ma w pamięci stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny dźgające w kręgosłup przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła do przodu od tamtego czasu znacznie i obecnie sofy i materace na sprężynach są wygodne i trwałe i nie musimy się obawiać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i tego typu przypadki.

Wiele sprężyn można znaleźć w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeżeli zajrzymy na podwozie, lub pod maskę bez kłopotu, od razu zauważymy co najmniej parę sprężyn.

Sprężyny
Source: http://www.vanel.com
Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe - to znaczy te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Możemy wyróżnić też sprężyny skrętowe. Tego typu sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Choćby dla zabawy warto zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Praktycznie w każdym kiosku można znaleźć bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała - możemy kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są wszędzie! Może wydawać się to trochę naciąganą teorią, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików albo materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.