Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/phugm.pl/includes/menu.inc).

Nasza grupa - nasz sposób mowy

Ostatnio dodane:

Są różne zawody, a wszystkie z nich charakteryzują się fachowymi terminami. Z jednej strony w ten sposób możemy łatwo się porozumieć wśród specjalistów z własnej branży, z inne strony, dane środowisko jest przez to bardziej hermetyczne.


Nie kreuje się chyba jednak po to tego typu terminów, by się czymś odróżnić, niezbędne są one po prostu do pracy. A każdy zainteresowany właściwie, skoro będzie chciał się o czymś dowiedzieć może o tej kwestii doczytać. W erze Internetu to bardzo łatwe.

Spacerujący ludzie
Author: Franklin Heijnen
Source: http://www.flickr.com
Własny specjalistyczny język mają lekarze i bibliotekarze, własnym slangiem posiłkuje się młodzież, własną grypserę posiadają więźniowie. Kiedy jeden fotograf wymienia opinie z innym o swoim zestawie i sprzęcie studyjnym (więcej info znajdziesz w tym miejscu: specjalistyczne zestawy, sprzęty studyjne), to jeśli rzeknie, że na jego sprzęt studyjny składają się też żarówki, to będziemy sądzić, iż wszystko jest czytelne, chociaż tak mówiąc prawdę na myśli ma specjalistyczne żarówki. Z drugiej strony będzie całkowicie dziwaczne, gdy wspomni coś o żarnikach błysku, w tym momencie nie będziemy wiedzieli zupełnie, o co chodzi. Więcej info o tych specjalistycznych rzeczach możesz znaleźć tu: specjalistyczne żarniki błysku.

Specjalistyczny język odznacza się tym, że zaangażowani w niego ludzie potrafią
Ludzie siedzący na ławce
Author: Franklin Heijnen
Source: http://www.flickr.com
mocniej lub mniej identyfikować się z własnym środowiskiem. Niekiedy bowiem tak się dzieje, iż jedna persona zaakceptuje wszystko, co zaproponuje jej grupa, tym samym przejmie jej sposób wysławiania i będzie to traktować, jak swój własny styl mówienia, natomiast innej osobie może przeszkadzać ta hermetyczność i tak często, jak to możliwe będzie bojkotować styl tego typu wyrażania myśli. To, w jakiej my będziemy grupie jest zależne od wielu wytycznych.

Jednym z tego typu wytycznych jest nasze ukształtowanie, to jak jesteśmy wychowani, czy bardziej na działacza czy raczej na samotnika. Samotnik będzie przyjmował bardziej swój styl bycia, nie będzie umiał tak łatwo odnaleźć się tak w grupie, jak pozostali. Może być podejrzewany o niedobre myśli i szkodzenie grupie. Tego typu osoby określane są jako dziwacy.

Wiele też zależy, z jakimi osobami mamy do czynienia. Jeśli są to interesujące, braterskie osoby, to łatwiej będzie nam zaakceptować ich styl bycia i zachowywać się podobnie, w zgodzie ze sposobem bycia grupy, z którą się utożsamiamy. Jeśli jednak będą to gbury to raczej będziemy odżegnywać się od tego stylu bycia. Chociaż taka prawda, iż każdy jest inny i ma inne potrzeby, tak więc nie możemy wyciągać jasnych i pewnych wniosków.