Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/phugm.pl/includes/menu.inc).

Bezpieczeństwo pracy jest bardzo ważną kwestią

Ostatnio dodane:

Bezpieczeństwo to słowo klucz w niezliczonej ilości zawodach. W niektórych takie określenie może zakrawać na śmieszność, bo istnieją zawody wymagające ciągłego narażania swojego życia właśnie na... niebezpieczeństwo.


Dwóch mężczyzn
Author: Dennis Hamilton
Source: http://www.flickr.com
Jednakże, i w tego typu zawodach (a może przede wszystkim) stosuje się specjalne praktyki, które mają ograniczyć potencjalne zagrożenie uszczerbku na zdrowiu. Większość profesji nie jest klasyfikowana do tych niebezpiecznych, lecz mimo to bezpieczeństwo jest dostrajane przez specjalne prawa. Znamy je pod postacią skrótu BHP.

BHP, czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy to określenie zbioru przepisów, a również zasad, które dotyczą bezpieczeństwa i higieny w wykonywaniu pracy. Jest to też odrębna dziedzina wiedzy, której najistotniejszym punktem badawczym jest kreowanie jak najbardziej solidnych warunków pracy. BHP to przede wszystkim zagadnienia z medycyny i ekonomiki pracy, a także psychologii i ergonomii pracy. Wyznacza zbiór zasad, które muszą być spełnione, by praca przebiegała w jak najbardziej bezpiecznych i higienicznych warunkach. Jak podkreślono we wstępie, określenie „bezpieczeństwo” można różnie rozumieć (w zależności od zawodu), tak więc może ono definiować zagrożenie pod kontrolą, niebezpieczeństwo realne do akceptacji na określonym pułapie czy stanu odpowiedniego z normą określoną dla danej
Trójka pracujących ludzi
Author: Oregon Department of Forestry
Source: http://www.flickr.com
profesji.

W każdym zakładzie pracy konieczny jest okresowy nadzór i szkolenia BHP. To konieczne, by każdy z pracowników miał świadomość czyhającego niebezpieczeństwa, praw, jakich musimy przestrzegać, a jednocześnie odpowiedzialnego reagowania w sytuacji zagrożenia. Szkolenia skupiają się na teorii, ale także na praktyce. Jak wygląda praktyka? Na przykład objaśniane jest jak posługiwać się gaśnicą, w sytuacji, kiedy dojdzie do pożaru. Szkolenia te (serwis) są realizowane w każdym zakładzie pracy, są więc szkolenia BHP w Warszawie, ale też i w mniejszych miastach.

Każdy z pracowników powinien przejść tego typu szkolenie, to powinność pracodawcy, by to zagwarantować. W niektórych firmach zaniedbuje się takie przygotowanie uważając, iż nic one nie wnoszą do tematu, że na pewno nic nikomu nie grozi, nie ma się czego obawiać. To błąd! A najbardziej się o tym przekonujemy już po tym, jak się coś niedobrego wydarzy.